سفارش تبلیغ
خرید بلیط هواپیما، خرید و رزرو اینترنتی ، چارتر، سامتیک
جانها، طبیعت های بدی دارند و حکمت است که از آنها باز می دارد . [امام علی علیه السلام]

کانتینر

ارسال‌کننده : کانکس راکو در : 96/10/22 6:12 عصر

کانتینر و موارد استفاده آن و اینکه توسط چه شرکت های تولید می شوند برای بسیاری سوال است چرا که امروزه این سازه های سنگین را در جاهای مختلف شهر و با کاربری های متفاوتی از جمله فروشگاهی ، مسکونی و یا انباری و حتی مغازه ای متوان مشاهده نمود. اما اینکه آنها از کجا آمده اند و برای چه منظوری تولید شده اند شاید برای شما نیز سوال باشد. در این مطلب نگاه کوچکی به تاریخچه آن و موارد استفاده آنها خواهیم پرداخت. منبع این مطلب برگرفته از مقاله کانتینر در وب سایت کانکس راکو می باشد.
اگر بخواهیم بطورخلاصه بیان کنیم باید گفت که کانتینر در واقع یک باکس آهنی مقاوم است که برای حمل کالا از کشوری به کشور دیگر در سازمان کشتی رانی مورد استفاده قرار میگیرد. تولید آن توسط کشور های خارجی که پیش تر آمریکا ، روسیه و ژاپن بودند انجام می گرفت اما امروزه اکثر آنها ساخت کشور چین می باشند. تولید آنها نیاز مند کسب مجوز ها و استاندارد هایی می باشد که توسط سازمانی بنام iso صادر می گردد و هر کدام دارای شناسنامه ای بنام برگ سبز می باشند. همچنین مشخصات برگ سبز آنها در قالب یک پلاک فلزی بر روی بدنه آنها نصب می گردد که اطلاعاتی نظیر سال ساخت و شرکت تولید کننده و شماره مجوز در آن مشخص شده است.
سهولت جابجایی کالا و محصولات توسط کانتیر عمده ترین دلیل استفاده از آن در صنعت حمل و نقل بوده و ابعاد آن نیز طوری در نظر گرفته شده است که بتوان آن را توسط تریلی ها به راحتی در جاده و اتوبان های شهری نیز حمل نمود. بدنه فولادی و قدرتمند این باکس های فلزی محصولات و کالا های درون آن را از آسیب دیدن در هنگام جابجایی و همچنین مورد سرقت قرار گرفتن محافظت می کند که این نیز یکی از ویژگی های آنها بشمار می آید.ایده اولیه این سازه ها توسط شخصی بنام مالکوم مکلین که خود یک راننده کامیون بوده و در بنادر حمل کالا مشغول بکار بود در سال 1950 شکل گرفت و سپس تمامی شرکت های حمل و نقل دریایی و حتی کمی بعد تر زمینی و هوایی نیز از این ایده استقبال کرده و خیلی زود دنیای حمل و نقل کالا توسط کانتینر دگرگون شده و به نوعی بشکل استانداردی برای این رشته تبدیل شد. بعد ها نوع های مختلفی از جمله اوپن ساید و اوپن تاپ و یا نوع تانکری و یخچالی نیز ساخته و هرکدام برای کاربری مخصوصی مورد استفاده قرار گرفت.

عمر کانتینر ها در واقع اگر بخواهیم بهتر بگوئیم عمر مفید آنها که در برگ سبز هر کدام ثبت شده پس از حدود چند سال به پایان و هیچ شرکتی نباید در صنعت حمل و نقل از آنها استفاده نماید چرا که امکان دارد آبند بودن و یا دیگر استاندارد های مورد نیاز را از دست داده باشد. در اینجاست که شرکت های بزرگی مانند کانکس راکو آنها را بصورت مزایده و عمده از بنادر خریداری کرده و برای استفاده های دیگری مانند انباری ، حمل زمینی کالا و یا استفاده های نوینی که امروزه در همه جای جهان شاهد آن هستیم مانند کانتینر برگر یا فروشگاه های سیار مورد استفاده قرار می دهند.
کلمات کلیدی : کانتینر، کانکس، کانکس راکو، انواع کانتینر، قیمت کانتینر، تاریخچه کانتینر، کانتینر اوپن تاپ، کانتینر اوپن ساید